Нижчевикладена стаття є можливо найважливішою в житті кожного швидкубера, тому що метод CFOP або метод Фрідріх є основним методом швидкісного розв’язання кубика Рубіка. Хоча існують і інші швидкісні методи, але саме цей метод зарекомендував себе як найшвидший, що було неоднократно доведено видатними куберами світу.

Історія цього методу не дуже відома, але існує він дуже давно, майже з часів проведення першого чемпіонату світу у 1982 році.

Всередині 80-х інтерес до головоломки потроху спадав, тому що для 99% населення планети ця головоломка виявилась неприступною, але віддані ентузіасти, математики та просто головоломщики-колекціонери постійно працювали над пошуком оптимальних та швидкісних методів. Лише через 30 років, у 2010 році завдяки новітнім технологіям математиками було доведено, що оптимальне число рухів для розв’язання кубика Рубіка з будь-якого положення – 20 рухів. Але над задачею пошуку швидкісного метода люди б’ються до сих пір, і мабуть що ніколи не буде остаточної відповіді на питання “Як же треба складати, щоб час був мінімальним?”.

Точно сказати не можу, але десь на початку 80-х ідея методу CFOP народилась, але не реалізувалась, і реалізується ще дуже нескоро. Полягала вона в тому, що кубик Рубіка можна скласти за 4 етапи:

 • 1. Хрест або Cross (англ.).
  Полягає в тому, що на одній з граней, наприклад білій, потрібно поставити на свої місця 4 боковушки, які утворять так званий хрест. Для цього етапу не існує чіткої методики і вцілому він є інтуітивним. Математиками доведено, що хрест з будь-якого положення можна скласти за 6-7 рухів, і тому пошук оптимального хреста є важливою стадією під час фази огляду головоломки. Єдина порада, яку я можу дати, так це подивитись як складають хрест за 7 рухів досвідчені кубери, на відео або при зустрічі, щоб зрозуміти основну ідею, а далі намагатись прораховувати хрест власноруч.
 • 2. “Перші два шари” або “First 2 Layers”, F2L. 41 випадок.
  За цей етап необхідно створити 4 правильні пари кутик-боковушка та покласти їх на своє місце. В результаті цього ми отримаємо кубик у якого повністю зібрані перші два шари. Дуже багато сперечань виникає між куберами, коли постає питання “як краще тримати куб, хрестом наліво (боковий хват) або хрестом вниз (верхній хват)?”. Більшість куберів світу складають хрест знизу, тому що основні методики для початківців вчать збирати хрест знизу, або зверху. Боковий хват має багато переваг, а саме більш зручні перехвати і можливість одночасного виконання рухів U/D, але незважаючи на це він не дуже поширений, і слабо розвинений у порівнянні з верхнім.
 • 3. “Орієнтація останнього шару” або “Oreintation of last layer”, OLL. 57 випадків.
  За цей етап всі елементи останнього шару орієнтуються таким чином, щоб верхня грань була повністю свого кольору. Зауважу, що боковий пояс останнього шару може бути перемішаний довільним чином.
 • 4. “Пермутація останнього шару” або “Permutation of last layer”, PLL. 21 випадок.
  Перестановка елементів у верхньому шарі не порушуючи їх орієнтацію. Простіше кажучи це складання вищезазначеного бокового поясу.

Невідомо, кому першому належить ідея цього методу, але всі лаври помилково віддають американці чеського походження Джесіці Фрідріх, яка у 1997 році опублікувала цей метод в мережі Інтернет і саме завдяки цьому швидкубінг набув нереальних обертів по всьому світі вже другою хвилею.

З 1997 року і до наших днів метод дуже сильно вдосконалився, і деякі швидкубери використовуючи цей метод вже перейшли відмітку у 8 секунд за середнім часом.

На закінчення можу сказати, що хоча з методом людство визначилось, але алгоритми для цього методу кожного дня знаходять нові і більш швидкісні, і можна сказати, що цей процес нескінченний, бо серед швидкуберів майстер-класу боротьба вже йде не за секунди, а за десяті долі.


Вступ
F2L (боковий)
F2L (верхній)
OLL
PLL